,

Zor Zamanlar

Zor Zamanlar

Uygulamadığımız, yeterince içselleştiremediğimiz hap niteliği taşıyan bu bilgileri blog takipçilerimizle paylaşmak istedik.

Hayatınızdaki herhangi zor bir olay ya da durum olduğu şekliyle değil, sizin onu tecrübe ettiğiniz şekliyle daha önemlidir. Herhangi zor bir olay ya da durumda, avantajlı olabileceğiniz şekilde bir duruş pozisyonu almayı öğrenmeniz; siz koşullarınızın en iyisini ya da en kötüsünü tecrübe edin ya da etmeyin sizin için bir fark yaratabilir. Bu nedenle stresli bir durum ya da engelin doğru tarafında konumlanmak ya da bulunmak için aşağıda sıralanan dört basit prensibi benimseyin. Bunlar:

1.Hayatta hiçbir şey kalıcı değildir.

 Unutmayın ki siz de değilsiniz. Peki, bu durumda nasıl olur da problemleriniz kalıcı olabilir ki? Hayatta her şeyin geçici olduğunu anlamak size güncel sorunlarınız açısından güçlendirici bir bakış açısı verir. Türbülansa girdiğiniz anda yani sorunlarla boğuşmaya, onlara meydan okumaya başladığınız an itibariyle, kendinize bu durumun geçici olduğunu hatırlatın ve kendinizi daha yüksek bir seviyede ya da pozisyonda tutmak için yine kendinizi teşvik edin. Hatta her şey yolundayken, mükemmelken bile geçicilik zihniyetini benimsemek çok yararlı olabilir. Unutmayın ki, hayat için hissettiğiniz zevk ya da tat duygusu, genelde, talihsizlikler tarafından değil, çevrenizde var olan mükemmel şeyleri takdir etmeyi bilme kabiliyetinizin yoksunluğu tarafından öldürülür. Sonuç itibariyle, eğer bunu hemen şuan itibariyle kendinize hatırlatacak olursanız, ne kadar mükemmel olduğunun önemi kalmaksızın sonuca ulaşacak, hayatınızda var olan ve kabullenmiş olduğunuz tüm olumlu şeyleri takdir edeceksiniz.

 2.Başarısızlık, aslında, başarı yolunda bir ön koşuldur.

 Başarısızlıklarınızın bir temel nedeni var: Gelecekteki başarınızı mümkün kılmak. Şikâyet etmek ve hayatı sorgulamak yerine, kendinizden bir şeyleri atmayı durdurmak için, mevcut ikileminizi yapı malzemesi olarak düşünmeye ve kavramaya başlayın. Hayat hepimize tuğla fırlatır. Bu tuğlalarla sanatsal bir başyapıt inşa etmek ya da sonunda bir moloz yığını ortaya çıkarmak tamamen size kalmıştır. Ralph Waldo Emerson’un da yazdığı gibi; “Size gelen her iyi şey için minnettar olma alışkanlığını geliştirin.” Hatta hatalar için bile müteşekkir olun, çünkü onlar başarılarınızın ayrılmaz ve vazgeçilemez birer parçasıdırlar.

 3. Zor durum ya da olaylarda olumlu tarafları bulun ya da görün.

 Sürekli kendinize şu soruyu sorun: Benim şimdiki koşullarımdan hangi büyük fırsat ortaya çıkabilir? Bu soruyu sormak, enerjinizi zorluklarınız içinde yatan gizli kalmış olumluluklara yönlendirecek ve bu enerjinizi olumsuzluklardan şikâyet ederek harcamanızı, ziyan etmenizi engelleyecektir. Bir kere her olayda ya da durumda olumlu ya da iyi olanı görmeye başladığınızda, zorluklarınız sizin için ağır blok yükler olmaktan çıkacak. İşte bu noktada yolunuza çıkan ya da yolunuza savrulan olumsuzluklar her ne olursa olsun, sız daha yüksek bir konumda olmayı, kendinize doğru pozisyonu yaratmayı yaşayacaksınız.

 4. Daha büyük olan plana güvenin yani aslında bu dünyada daha büyük bir resmin parçası olduğunuzu unutmayın.

  Hayata dair büyük planlarınız olmasına rağmen, evrenin sizin için hazırlamış olduğu daha büyük planları vardır. Cesaretiniz kırıldığında ya da olaylar tarafından cesaretsiz kılındığınızda ve olaylar sizin planladığınız şekilde gelişmediğinde; sizin dışınızda başka bir şeyin size rehberlik ettiğinin farkında olun ve girmeniz gereken yolu dolambaçlı bir yol olarak duşunun. Bulunduğunuz yolda olmuş olan şeyleri ısrarla tamamlamaya çalışmayın.

 Bulunduğunuz yere güvenin çünkü burası olmanız gereken yerdir. Daha sonra, ilk planınızın ne kadar önemsiz ve içinde bulunduğunuz mevcut andaki planın ne kadar görkemli olduğunu görebilirsiniz. Sizin için olumsuz şeyler olurken siz nasıl pozitif olabilirsiniz? Oysa pozitif olmak geliştirilebilir bir alışkanlıktır. Bu nedenle size önerim önünüzdeki 30 gün boyunca ne zaman bir olumsuzlukla ya da zor bir durumla karşılaşırsanız bu dört zihniyeti ya da bakış açısını benimsemeye çalışmanızdır. Bunları kısaca tekrar özetleyecek olursak;

 a) Sizi sıkan, zorlayan ve hatta sizin için kabus olan her ne ise bu geçicidir

 b) An itibariyle var olan başarısızlık ya da terslikler başarı yapısının vazgeçilmez bir parçasıdır.

 c) Her zorluğun veya olumsuzluğun içinde iyi bir yan, hayırlı bir şey vardır.

 d) Olup biten şeylerin bir önemi yoktur, önemli olan şey daha büyük bir planın parçası olduğunuza güvenmeniz ve inanmanızdır.

 Hayat hepimize tuğla fırlatır. Bu tuğlalarla sanatsal bir başyapıt inşa etmek ya da sonunda bir moloz yığını ortaya çıkarmak tamamen size kalmıştır.

 Yazar: Andres LARA

Konu ile ilgili blog yazılarımız: İçsel Motivasyon Nedir ?, Hayatınızın sorumluluğu kimde?

İçsel Motivasyon Yönetimi ve Stres Yönetimi eğitimlerimiz de ilginizi çekebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zaman sınırı bitti. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.